ECE GAUER CARESSE ART’da

ECE GAUER CARESSE ART’da

670
0
PAYLAŞ

Caresse Art, Artistic Integrity Unity| Sanatçıları Tanıyalım: ECE GAUER

Sanatı hayatının her alanına dahil eden, sınırlara, kalıplara, tanımlara sığmayan yeteneği, donanımı, öğrenmeye ve araştırmaya açlığı ile Ece Gauer, sanatçı kelimesinin vücut bulmuş hali. 

Ece Gauer, Caresse Art, Artistic Integrity Unity’de büyük boyutlu resimleri ile yer alıyor. Bodrumania için sanatçı Ece Gauer ile konuştum.

Pınar Pişkin: Ece Gauer bir imzadan çok daha fazlası, hatta resim, illüstrasyon, tasarım ürünler, kimono, ceket, sanatsal maske tasarımlarını da kapsayan bir marka, bu marka hikayesi ne zaman başladı? 

Ece Gauer: Küçük yaştan itibaren sanatçı olmak istiyordum. St. Joseph’te Fen Bölümü’nde okudum. Marsilya’da mimarlık bölümünü kazandım ama bana mimar olursam sanki dört köşeli bir yapının içine hapsolmuş gibi hissederim gibi geldi, vazgeçtim, gitmedim. Lyon’da Sinema ve Fotoğrafçılık okudum, kostüm, sahne sanatları, fotoğraf dersleri aldım, görsel olarak çok zengin bir bölüm olsa da ben çizim yapmak, çizmek istiyordum, bana yine yetmedi. Kariyerimde, sanat ve tasarım master ve doktorası ile ilerliyorum. Münih Güzel Sanatlar ve  Mimar Sinan’daki resim odaklı eğitim ardından yan dal olarak mozaik, fresk ve moda tasarım atölyeleri geçmişim var. Almanya’dayken bir dönem cam üzerine baskı eserler, cam üzerine serigrafi yaptım, farklı bir kum tekniği ile renklendirdim. 

Ece Gauer, Masumların katli,Artistic Integrity Unity Caresse Art

Ece Gauer: Yaratım sürecim bir kavramın doğuşuyla başlıyor ve bu kavramı zenginleştirecek unsurların özenle bir araya gelişiyle devam ediyor. Kimi zaman bir görsel beni derin düşüncelere sürüklüyor, kimi zaman  bir hikaye ya da bir cümlenin anlamı yeni bir çalışma serisi için bana ilham kaynağı olabiliyor. Renklerin ahengi ya da kelimelerin büyüsü, frekanslar, semboller, taşlar ve kadim öğretilerin mistik dünyasından ilham alıyorum. Türk kültürünün zengin mirası, şamanizmin büyüleyici ritüelleri, Mezopotamya’nın kadim  medeniyetleri ve Horasan ekolünün derin bilgeliği üzerine yaptığım araştırmalar ve okumalar, kim olduğumu ve nereden geldiğimi keşfetme yolculuğumun mihenk taşları diyebilirim. Bu büyüleyici keşifler, kendimi ve kökenlerimi daha iyi tanımama yardımcı oluyor diye düşünüyorum. 

Ece Gauer, Caresse Art’ın Artistic Integrity Unity Sergisinde yer alıyor.

Yaşamın içinde üretim var, yapmazsam kendimi çok da iyi hissetmiyorum. Spor yapmak, resim yapmak benim günlük hayatımda vazgeçilmezlerim diyebilirim. Resim yapıyorum, sadece resim yapmakla kalmayıp evde bir dekorasyon unsuru olarak bahçeme mozaik yapmak, evin bir alanına küçük bir dokunuş yapmak, renkler, çiçekler, böcekler eklemek ya da kızımın gösterisi için dikiş dikmek gibi başka başka yaratıcı aktivitelerle de uğraşıyorum. Bu yaratıcı faaliyetler anlık olarak ortaya çıkıyor ve yaptığım her şey de resimlerim gibi renkli oluyor. Sürekli şükrediyorum, duadayım, resim yapmak benim için bu duygularla dolu bir eylem.

İnsan kendi kitabını okuyabilmeli, ben resimlerimden kendimi okuyabiliyorum. (Ece Gauer)

Pınar Pişkin: Eleştirileri nasıl ele almak gerek, eleştiriler
sizi olgunlaştırdı mı yoksa yıldırdığı zamanlar da oldu mu?

Ece Gauer: Eleştiriyi seviyorum, eleştirilmek benim sevdiğim bir şey. O nedenle de okumaya, eğitime, öğrenime devam ediyorum. Geçenlerde Dokuz Eylül’de jüriye çıktım, ben işin piyasasında olan biri olsam da işin bir de akademik kariyer yönü var, ikisi farklı kutuplar aslında. Sekiz yıl Münih’te yaşadım, orada resim yaptım, orada eser sattım, orada koleksiyonlar edindim. Üniversitede olmanın faydasını görüyorum, hem öğrencilerle hem de hocalarla,  farklı disiplinlerden sanatçılarla konuşuyor olmak insanı sürekli zenginleştiren bir şey. Mimar Sinan, Münih Güzel Sanatlar, Dokuz Eylül hepsi farklı ekoller, farklı sistemler ve farklı düşünce yapıları. Bunların bir arada harmanlanması ise bir zenginlik oluşturabilir. Bütün bunların bir parçasıyım ve aynı zamanda kendi yolumda yürüyorum. 

Ece Gauer Artistic Integrity Unity, Caresse Art’da

“Yaptığımız şey bir illüzyon, dolayısıyla görsel olan bir şeyi desteklemek lazım. Sergileme şekli çok önemli, alan, çerçeve, ışık, sergilenen eserin yanındaki diğer eserler, hatta duvarın rengi bile önemli”

Ece Gauer: Eser satışını yapan kişi ile  sanatçı arasında sıkı bir iletişim olması gerektiğini düşünüyorum,  eseri satın alan kişi ile sanatçı iletişimde olmuyor o nedenle eseri satan kişinin sanatçının eserle kurduğu bağı, hikayesini bilmesi lazım. 

Eser biricik bir şey, doğum gibi bir şey.  Sanatçı eseri yaparken bir laboratuvar çalışması gibi ele alıyor dolayısıyla eserin satışını yapan galeri ya da kişinin de bu eser ne zaman, nasıl üretildi bir laboratuvar çalışması gibi ele alması gerekir. Örneğin ben üretim aşamasında  eserlerimde semboller kullanıyorum, o resimdeki kuş mesela dekoratif bir şey değil orada, satın alan kişi bunu bu şekilde görebilen ve resmin içine girebilen kişi oluyor. Yurtdışından resmimi alan bir kişi kanser tedavisi görmeye başladığını ve aldığı o eserle iyileştiğini söylemişti. Yatırım aracı olarak alanlar olduğu kadar eserlerimi almak için para biriktirdiğini söyleyen,  evimin en güzel yerine sizin resminizi astım diyenleri duyuyorum, bu paha biçilmez bir şey. 

Pınar Pişkin: Burada büyük bir tuval verseler size ne çizerdiniz? 

Ece Gauer: Büyük tuvaller, boyalar verilsin, bakalım sanatçılar neler yapacak, bu çok güzel oluyor.  Burada bana bir tuval verilse, yalnız yaparsam farklı bir şey olur, bir çok sanatçı ile birlikte çalışırsam ortaya çıkan başka bir şey olur. Buradaki gördüğüm manzaradan, yediğim içtiğimden etkilenebilirim, buradaki insanları gözlemleyerek onlardan esinlenebilirim. Her an her yerde resim yapabiliyorum. Özlem Yörük’ün Çeşme’de düzenlediği  çalıştaya katıldım son dönemde ve gördüm ki orada   alışılagelmişin dışına çıkmak bana da katılan diğer sanatçılara da çok iyi geldi. Sanat çalıştaylarından, bir araya gelmekten çok güzel sonuçlar çıkıyor, bir araya geldiğimizde ortak dertlerimizin olduğunu,  ortak bir pencereden bakabildiğimizi görüyoruz. 

Ece Gauer’i izlemeye devam edeceğiz, söyleşi için ve zihnimize renkler ve sembollerle yerleşen her sanat eseri için Ece Gauer’e sonsuz teşekkürler 

Elçin Sümer’in küratörlüğünü üstlendiği Caresse Art, 42.000 metrekarelik alanda sergilenen 1.000’den fazla sanat eseriyle sanatın birleştirici gücünü ve çeşitliliğini keşfe davet ediyor. Artistic Integrity Unity sezon boyunca her gün misafirlerin ziyaretine açık olacak.

 

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.