ONBİRİNCİ BODRUM TÜRK FİLMLERİ HAFTASI BAŞLIYOR

ONBİRİNCİ BODRUM TÜRK FİLMLERİ HAFTASI BAŞLIYOR

2012
0
PAYLAŞ

 

Bodrum Sinema ve Kültür Derneği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen 11. Bodrum Türk Filmleri Haftası (BOTH), 29 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında Bodrumlularla buluşuyor.

Türk sinema sektörünün gelişmesine, yerli filmlerin ulusal ve uluslararası platformda daha efektif pazarlanmasına ve daha geniş kitlelere ulaştırılmasına destek olmak amacı taşıyan Bodrum Türk Filmleri Haftası, “Sinemanın yeri ayrı, sinemada yerin ayrı” sloganıyla Cumhuriyetin yüzüncü yılında 11. kez düzenleniyor.

11. Bodrum Türk Filmleri Haftası’nın basın lansman gecesi gün akşam Bodrum Golf Kulüp’de yapıldı. Oyuncular Fikret Kuşkan, Kaan Çakır, Sanatçı Bora Gencer, CHP İlçe Başkanı Tuna Işın, BESİAD Başkanı Neslihan Nazlıoğlu, BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz, Bodrum Yaşam Vakfı Başkanı Cengiz Macun ve Tilos Travel yöneticilerinin katıldığı gecenin sürprizi ise sanat güneşimiz Zeki Müren’in filminin çekiliyor olduğu müjdesi ve fragmanın ilk kez BOTH’da yayınlanacak olması oldu.

Başak – Kaan Çakır

Dinamikler Türk Sineması lehine döndü

Bodrum Sinema ve Kültür Derneği Başkanı Cenk Sezgin gecede yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Türk sinema kültürünü yüceltmek amacı taşıyan ve Uluslararası bir etkinlik olarak planladığımız Bodrum Türk Filmleri Haftası’nı 11. kez düzenlemekten ve ülkemizin kültür ve tarih başkentlerinden Bodrum ev sahipliğinde gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz. Bize destek olan markalara, kişilere, sponsorlarımıza ve halkımıza teşekkür ederim. Hem sektörün nabzını tutan, hem de Türk Sineması gelişimine ivme veren CineBodrum Sinema Sektör Zirvesi ve zengin seçki sunduğumuz vizyon filmleriyle, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız bu senenin özelliğine yakışır bir program hazırladık. Sinemanın yeniden eski gücüne kavuşması ve sektör dinamiklerinin Türk Sineması lehine dönmesi hepimiz için mutluluk verici gelişmelerdir. Gerçekleştirdiğimiz bu haftanın bu yönde büyük katkı sağlamasını hedefliyoruz.

 Adım gizli kalsın dipnotu

Ayla ve Müslüm’ün yapımcısı Mustafa Uslu, Zeki Müren filmi çekimine başladı. Bu bir Zeki Müren belgeseli değil. Zeki Müren’in bilmediğimiz taraflarını anlatan, çoğunlukla da ciğerimizi dağlayacak ayrıntıların olduğu bir film. Bu filmin resmi fragmanı ilk kez Bodrum Türk Filmleri Haftası’nın 30 Eylül’de Bodrum Kalesi’ndeki ödül gecesinde halka açık olarak yayınlanacak. Filmde bilmediğimiz çok önemli ayrıntılar var. Değerli sanatçımız Zeki Müren, hayatı boyunca çok önemli misyonlar üstlenmiş ve her defasında bunu yaparken, “Adım gizli kalsın” dip notunu şart olarak koymuş. Filmin ismi de zaten, “Adım Gizli Kalsın: Zeki Müren”. Sanatçının vefatından sonra açıklanan bazı gerçekleri filme konu etmiş Mustafa Uslu. Eminim diğerlerinde olduğu gibi bu film de çok damardan giren bir film olacak.”

Karan: Amacımız daha çok söz sahibi olmak

Bodrum Sinema ve Kültür Derneği Genel Sekreteri Nur Karan ise: “BOTH 11. Bodrum Türk Filmleri Haftası ve CineBodrum Sinema Sektör Zirvesi bu sene vizyonunu, logosunu, renklerini yeniledi. Amacımız uluslararası alanda daha çok söz sahibi olabilmek, gişe başarısı yüksek Türk filmlerini öncelikle Kos Adası ile iki yakada daha fazla seyirci ile buluşturabilmek ve yapmış olduğumuz ilk ve tek sinema sektör zirvesi ile Türk sinemasının profesyonellerine gelişim alanı açabilmektir.” dedi

Dopdolu program

Sinemaseverler etkinlik boyunca sinemanın farklı yönleriyle tanışacak. 29-30 Eylül tarihlerinde, “CineBodrum Sinema Sektör Zirvesi”nin ardından, 2-5 Ekim tarihleri arasında son dönemin en iddialı filmleri ile buluşurken, gelecek sezonun film tanıtımlarını da yönetmenlerin ve oyuncuların sunumuyla izleme şansı bulacaklar.

Film gösterimleri eş zamanlı olarak Oasis Cinemarine sinema salonları, Bodrum Kalesi, Mumcular Köy Meydanı, Dibeklihan, Bodrum Golf Club gibi pek çok farklı mekânda gerçekleşecek. Sinemaseverler belirtilecek salonlarda tüm filmleri ücretsiz izleme şansına da sahip olacak. Bodrum Kalesi’nde düzenlenecek olan 11. BOTH Açılış ve Ödül Töreni. Bu özel gecede, gelecek sezon yayınlanacak “Adım Gizli Kalsın: Zeki Müren” filminin ilk fragman gösterimi, değerli sanatçıların konserleri, standup ve dans gösterileri yer alacak.

Türk sinemasının uluslararası platformlarda da tanıtılması ve izleyici ile buluşması kapsamında on yıldır iş birliktelikleri ve etkinlikler düzenleyen BOTH, bu sene de programın içine Kos Adası’na düzenlenecek özel bir tur ile kültürlerarası kardeşliği destekleyen buluşmalar ve sinema gösterimleri ekliyor.

CineBodrum Sinema Sektör Zirvesi

Türk sinema sektörü için yaratıcı fikirlerin paylaşıldığı “CineBodrum Sinema Sektör Zirvesi” yerli yapım filmlerinin daha çok sinema salonunda, daha geniş izleyici kitlesi ile buluşmasını sağlamak ve Türk sinemasında sağlıklı büyümenin gerçekleşmesi için sinemaseverleri ve sektör temsilcilerini bir araya getiren, ülkenin tek sinema sektör zirvesi. Türk sineması özelinde hedeflerin ve vizyoner projelerin masaya yatırılacağı buluşmada, sinema salonu sahibi işletmeciler, sanatçılar, yapımcılar, dağıtım şirketleri, hizmet ve ürün tedarikçileri, Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü temsilcileri üç gün boyunca panel, sunum, film tanıtımları ile sezon öncesi paylaşımlarda bulunacaklar.

Merkez’den köylere uzanan bir etkileşim

Halkın kültür sanat faaliyetlerine erişimini amaç edinen Bodrum Türk Filmleri Haftası boyunca, her yıl olduğu gibi bu yıl da yarımadanın köylerinde ücretsiz gösterimler yapılacak. ”Dere Tepe Sinema Günleri” kapsamında Mumcular Meydanı’nda halka açık kurulacak açık hava sinemasında Türk filmleri gösterimleri olacak.

Ses getiren film gösterimleri

Bodrum Türk Filmleri Haftası, ses getiren projelerin halkla buluştuğu özel filmleri listesine alıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 11. Bodrum Türk Filmleri Haftası Saygı Ödülleri sektördeki değerli isimlerle buluşacak.  2023 yılı ödüllerinde ilk kez verilecek olanlar, bu yıl kaybettiğimiz değerli sanatçımız Yılmaz Gruda adına, Oya Aydoğan adına ve bir diğeri ise ölümünün 50. yılında saygıyla andığımız Halikarnas Balıkçısı adına bu yıl itibariyle özel ödül verilecek. Program kapsamında eğlenceli bir komedi filmi olan “İllegal Hayatlar” ve başrol oyuncusu Mahsun Karaca, bu senenin oldukça ilgi gören filmlerinden “Kurak Günler” ve başrol oyuncusu Selahattin Paşalı ve Ali Poyrazoğlu, Fikret Kuşkan, Zafer Algöz, Melek Baykal gibi değerli isimler Bodrum’da sinemaseverlerle buluşacak.

Film, sinema salonunda izlenir

Türkiye’de sinema tarihinin miladı, 1914 yılında kayda alınan, Ayastefanos’taki Rus Abidesi’nin yıkılışının kısa belgeseli olarak kabul edilmektedir. Günümüzde ise modern dönemde değişen dinamiklere rağmen bugün hala romantik buluşmaların en popüler mekanlarından sayılıyor. Rahat koltuklarda, sinemaya özel lezzetli atıştırmalıklarla, son teknoloji görüntü ve ses sistemleriyle donatılan salonları, özel buluşmaların, unutulmaz anıların da adresi. Bu büyülü dünya, izleyicisine ilham veren, her bir karesine bin anlam sığdıran, kimi zaman gözyaşlarına, kimi zaman kahkahalara sebep olan ya da derin düşüncelere daldıran ve bambaşka boyutlara götüren sahnelerin, kalabalık paylaşımlarla deneyimlendiği bir dünya. Sinema salonları parlak günlerine Bodrum Türk Filmleri Haftasıyla merhaba diyor.

Bodrum Sinema ve Kültür Derneği hakkında

Bodrum Sinema ve Kültür Derneği, Türk sinema sektörünün gelişmesine, yerli filmlerin ulusal ve uluslararası platformda daha efektif pazarlanmasına ve daha geniş kitlelere ulaştırılmasına destek olmak amacıyla 17 Subat 2014’te kuruldu. Sektörel eğitimler ve toplantılar düzenleyerek, ulusal ve uluslararası çapta araştırmalar yapan dernek, herkesin sinemaya erişimini sağlamak üzere sosyal sorumluluk projeleri kapsamında köy sinemaları kurarak, halkın sinemaya olan ilgisini artırmaya yönelik etkinlikler düzenliyor. Böylece sektörün daha dinamik olmasına katkı sağlayan dernek, aynı zamanda bu alanda nabız tutuyor.

Bodrum Sinema ve Kültür Derneği, Türk filmlerinin tanıtımına öncülük etmeyi amaçlayarak başlattığı Bodrum Türk Filmleri Haftası’nı 2011 yılından bu yana hayata geçiriyor. Sinemaya hizmet veren sektör profesyonellerini aynı çatı altında buluşturan etkinlik, sinemaseverlere yaşattığı eşsiz deneyimlerle, bir yandan Türk sinema sektörünün gelişimine katkı sağlamakta diğer yandan da perde arkasındaki çalışmaları izleyici ile buluşturarak bir ilke daha öncülük etmektedir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.