SAĞLIKLI BESLENME VE DİYET İÇİN BUNLARA DİKKAT!

SAĞLIKLI BESLENME VE DİYET İÇİN BUNLARA DİKKAT!

451
0
PAYLAŞ

 

Bodrum’un önde gelen diyetisyenlerinden Dyt. İlkay Aydın, her geçen gün hayatlarımızda yaşanan hızlı düşünme, hızlı hareket etme gibi eylemlerin, hızlı yemek yeme olarak hayatımızda yer edindiğinin altını çizerek, diyet yaparken bizleri başarıya götürecek adımları anlattı. Dyt. İlkay Aydın, tüketim toplumu olarak özellikle dengeli ve sağlıklı beslenmede dikkat etmemiz gereken adımları şu şekilde sıralıyor;

“Tüketme ve hız üzerine kurulu hayatlar yaşıyoruz. Sürekli bir yerlere ya da bir şeylere yetişmemiz gerekiyor. Almamız gerekenler listemiz yenileniyor ve yaptıklarımız asla bize yeterli gelmiyor.

Bu zihin yapısı ne yazık ki bedenimizi fazlasıyla yoruyor. Başta stres ve depresyon olmak üzere pek çok kişi bir sürü sağlık sorunundan şikâyetçi. Geldiğimiz noktada zihnimiz ve midemiz arasındaki bağı kontrol altına almazsak önümüzde bizi bekleyen pek çok hastalığa açık çek vermiş oluruz.

Zihnimizi en azından beslenmemiz konusunda sakinleştirip düzene sokmamız kaliteli bir hayat içim önemli. Düzgün beslenme alışkanlıkları için.

Alışkanlıklarınızı dürüstçe tespit edin. Öğün mü atlıyorsunuz, şekere mi düşüyorsunuz, karbonhidrat zaafınız mı var, su mu tüketmiyorsunuz ya da hepsi birden mi? Önce sorununuzu tespit edin.

3 gün boyunca yiyip içtiklerinizi yazın. Sonunda listeye baktığınızda hatalar ve başarılar açıkça görülecektir. Bu hataların ve alışkanlıkların doğru olana dönüşmesi için motivasyon kaynaklarınızı bulun.

Dolabınızı çekmecelerinizi tespit ettiğiniz hatalı yiyeceklerden uzak sağlıklı olanlarla doldurun. Açken alışveriş yapmayın.

Sevdiğiniz besinlerin daha sağlıklı pişirme yöntemlerini bulup ölçüsünde tüketmeye çalışın. Porsiyonunuzu bitirdikten sonra ikinci tabağı almadan önce 20 dk. geçmiş olmasına özen gösterin. Beyninize doyma iletisi gidene kadar 20 dk. geçecektir. Hala aç olup olmadığınıza bu süre sonunda karar verin.

Kendinize haksızlık etmeyin. Bir ayda onlarca kilo verip tüm alışkanlıklarınızı değiştirmeye çalışmayın. Bedeninize ve zihninize doğru alışkanlıkları edinmesi için müsaade edin zaman tanıyın ve her başarınızı ödüllendirin.”

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.