TİPOGRAFİ, FOTOĞRAFLA SENTEZLENDİ

TİPOGRAFİ, FOTOĞRAFLA SENTEZLENDİ

3063
0
PAYLAŞ
Erol Turgut

Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Turgut, “Kimlik” temalı foto-tipo sergisini açtı.

Bodrum Ticaret Odası(BODTO) Toplantı Salonu’nda düzenlenen kokteyl ile açılan sergiye BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, BODTO Yönetim Kurulu Üyeleri, öğretim elemanları, öğrenciler ve sanatseverler katıldı. Sergide “Kimlik” temasını ele alan foto-tipo tekniğindeki özgün tasarımlar, sergiyi gezenlerin beğenisini kazandı.

Mahmut Serdar Kocadon ile birlikte serginin açılışını gerçekleştiren Prof. Erol Turgut, sergi hakkında şunları söyledi;

“Farklı kanallardan ve kaynaklardan bir bilgi bombardımanı altındayız. Dolayısıyla bu bilgi bombardımanı altındaki bireyin bulunduğunu durum, kendisini sorgulaması, bu kadar mesaj ve bilginin altında birey kendi gerçek kimliğini ne kadar bulabiliyor, ne kadar var edebiliyor? Aslında bütün sorun burada başlıyor. Bu kadar veri, kaynak gerçek bilgi mi, yoksa bilgi kirliliği mi? Tüm bunların arasında kalmış, sıkışmış bir bireyi anlatıyor. Bu farklı kanallardan gelen bilgilerin içinde birey kendi özgün kimliğini oluşturabiliyor mu? İzleyicilere bunları sorgulatmak için açılan bir sergi. Anlatım dili olarak tipografiyi, yani harfleri özgün bir şekilde yeniden yoğuruyorum. Foto-tipo sergisi bu. İlk kez ve yeni bir adlandırma. Fotoğrafla tipografinin bir tür sentezi. Buna yeni bir ifade biçimi diyebilirim. Ben fotoğraf ve tipografinin yeni bir anlatım biçimi olması yönünde bir deneysel bir yaklaşım içindeyim.”

Sergilediği 24 eserin yakın dönem eserleri olduğunu belirten Dekan Turgut, süreç hakkında da şunları söyledi;

“Sergi alanında gördüğünüz bu eserlerin çoğunluğu 2018 yılının çalışmaları olsa da, süreç sadece 2018 ile sınırlı değil. 2014 ve 2015 yılında yapılan bazı çalışmalarımı da bu sergiye dahil ettim. Eserlerimi, gittikçe olgunlaştırıyorum. Bu eserlerin bazıları Borum’da açılan karma sergilerde sergilendi. Fakat topluca ilk kez sergileniyorlar.” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Turgut’Un “Foto-Tİpo” sergisi, BODTO Sergi Salonu’nda 29 Aralık tarihine kadar açık kalacak.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.