VELİ BAR’IN 42 YILLIK GEÇMİŞİNDE SİZ NEREDESİNİZ?

VELİ BAR’IN 42 YILLIK GEÇMİŞİNDE SİZ NEREDESİNİZ?

3250
2
PAYLAŞ

Bodrum’un ilk bar ruhsatlı işletmesi olarak 1977 yılında Bodrum Barlar Sokağı’nda açılan ve ilk günden bu yana çizgisini bozmadan, müşterilerine canlı müzik keyfi yaşatan Veli Bar, efsanelere sahne açan, kendi efsanelerini yaratan bir efsane olarak hizmet vermeye devam ediyor.

İlk açıldığında Bodrum’un deniz dibi yaşayanı “PİNA” ile bir süre hizmet veren Veli Bar, müdavimlerinden dönemin ünlü işadamı Erol Simavi’nin de önerisiyle 42 yıldır hizmet verdiği “Veli Bar” markasını daha da yücelterek yaşatmaktadır.

Sahnede 30 yılı aşkın bir süredir canlı müzik yapan ve Veli Bar’ın olmazsa olmaz ikizleri Can & Ceyhun ile markayı güçlendiren Veli Bar’ın isim babası ve kurucusu olan Veli Turan’ın hayatı ise filmlere konu olacak nitelikte.

Hikayeye kısaca değinirsek;

Veli Turan

Babasını 6 aylık bir bebek iken kaybedip, maddi imkansızlıklar içerisinde bir çocukluk geçirmiş Veli Turan. 7 Yaşında ayakkabı boyacılığıyla iş hayatına başlayan küçük Veli, çeşitli fabrika ve matbaalarda da çalışarak farklı sektörlerde geçimini sağlamış. Askerlik yaşı yaklaşması nedeniyle iş bulma güçlüğü çeken genç Veli, mahkeme kararıyla yaşını büyüterek vatani görevini tamamlamakta bulmuş çareyi.

Askerlik süresi boyunca çocuk yaştan itibaren başlayan iş yaşantısında bir başkasının yanında çalışıp kendini geliştiremeyeceğini gören ve askerlik süresi boyunca bu konuyu irdeleyen Veli Turan, askerden sonra kimsenin yanın girmeden çalışmak ve kendi ayakları üzerinde durmak için kendine söz vermiş.

O dönemde yaşadığı İstanbul Gültepe’de Ağıt Plak Evi’ni açarak ticarete atına Veli Turan, bir süre direndikten sonra, dükkanını açtığı semtte kimsenin plak almayacağına kanaat getirince Türkiye’nin çeşitli illerini gezerek ekmeğini çıkartmaya devam etmiş. Yolu bir şekilde Bodrum’a düşen Veli Turan Bodrum’a hayran kalıp, hayatını burada geçirmeye karar verince 70’li yılların ilk yarısında Veli adındaki ortağıyla birlikte Disko Bravo’yu açar.

Hayatında hep müziği ön planda tutan Veli Turan, mekanın DJ’liğini de yapmışsa da, o dönemdeki eğlence hayatının şimdiki hareketliği olmadığından olsa gerek bu serüvenin de sonuna gelmiş.

Elini attığı işlerden kazandığı deneyimlerle kış aylarını İstanbul’da geçirmek için dönen Veli Turan, Sevinç Hanım ile tanışır, evlenir ve tekrardan çekirdek aile olarak Bodrum’a gelir. Bu kez hayatını en uzun işletmesine adayan Veli Bey, Bodrum’un ilk bar ruhsatlı işletmesini hizmete sokar.

42 yıllık bir işletmede değişen çok şey olduğu gibi değişmeyen de çok fazla değer, anlayış ve hizmet kalitesi, Veli Bar markasının belki bir 40 sene daha, belki çok daha fazla yaşamasına neden olacak unsurlar.

Veli Turan’ın 2009 yılında vefatının ardından, babasının Bodrum’a bıraktığı bu tarihi mirası ayakta tutmak için tüm özverisiyle işletmeyi sırtlanan ve alışıla geldik şekliyle koruyan Ağıt Turan, zaman zaman doğaya yenik düşen dekorasyonu değiştirmenin dışında mekanın bilindik şekline pek dokunmamış. Herkesin alıştığı, bildiği ve müdavimi olmaktan keyif aldığı Veli Bar, 40 yıl önce genç olan bir neslin, çocuklarına mutlaka gitmeleri ve eğlenmeleri için önerdikleri nadir mekanlardan biri olmuştur.

İstanbul’dan gelip Bodrum’a mekan açan işletmelerin aksine, Veli Bar Bodrum’dan çıkıp, İstanbul’a mekan açan ilk Bodrum Markası olarak da öne çıkıyor. İstanbul Beyoğlu’nda bulunan sahnesini yine müzik ve sanatla buluşturan Veli Bar, 10 yılı aşkın bir süre İstanbul Gece Hayatında da kalitesi ve hizmetiyle Beyoğlu bölgesinde en eski barlar arasında yer almıştır. Dönemin şartları gereği İstanbul Şubesini kapatan Veli Bar, İstanbullu müdavimleriyle Bodrum’da hala buluşmaya devam etmektedir.

Sahnesinde yer verdiği neredeyse her gurup, her sanatçı, adları saygıyla anılan, övgüyle bahsedilen Türkiye’nin öne çıkan isimleri olmuşlardır. Hürriyet Gazetesi Kelebek Eki yazarlarında Emel Armutçu 2006 yılında “Küçük İskenderli Şiir Matinesi” başlığıyla yazdığı bir yazısında Veli Bar’da yaşadığı bir anıyı şöyle aktarmıştır;

“Beyoğlu’un en eski barlarından biri, Veli Bar’ın, küçük ve mütevazı üst salonu, yaklaşık on yıldır her salı özel müşterilerine açıyor kapılarını. O akşam salonu, sevdiği bir müzisyenden şarkılar ya da türküler dinlemeye gider gibi, şiir dinlemeye gelen insanlar dolduruyor. Sahnedeki mikrofonun arkasında, orkestrasız sanatçılar, şairler oluyor o akşam….”

“42 yıldır her türlü olumsuzluğa, krizlere ve depremlere rağmen yıkılmadan ayakta duran Veli Bar’da değişim hiç yok mu?” Derseniz, güncel kalmak, değişen zamana, ihtiyaçlara ayak uydurmak için yapılan değişikliklerin haricinde Veli Bar’ın o alışılmış müzik kalitesi, servis ve güler yüz ilkesi, güven ve eğlence odaklı işletme anlayışında bir değişiklik yok. Geçtiğimiz yılın 12 ayında bu hizmeti Bodrum’a yaşatan Veli Bar, bu yaz itibariyle gündüzleri, gazetenizi okuyup, keyifli müzikleriyle sosyal medyada gezinti yaparken size hizmet etmek için açık.

Ölçümlenen verilerde bu yıl Bodrum’a gelen turist sayısı bir önceki yıla nazaran düşüş gösterirken, Veli Bar’a gelen müşteri sayısının azımsanamaz bir ivmeyle yükselmesi, 42 yılın deneyimi, değişmeyen kalitesi, güler yüzlü servisi ve sahnesinde ağırladığı sanatçılarının ne denli doğru seçildiğinin de kanıtı oluyor.

Kısacası bir bar olarak Veli Bar ismiyle 42 yıllık bir efsane, her türlü olumsuzluktan uzak bir liman gibi, dimdik ayakta durmaya devam ediyor. Veli Bar’ın sahnesiyle bütünleşen Can & Ceyhun’un Ceyhun’u, Veli Sahnesinin en kalabalık guruplarından olan Pusula ve Youtube’da 1 Milyon izlenenen Onur Mete’nin yeni teklileri her zaman olduğu gibi, ilk olarak Veli Bar Sahnesinde dinleyiciyle buluştu.

Can & Ceyhun

Değişen düzene uyum sağlamak, Bodrum’un gündüzlerinde keyifli bir mola vermek isteyenlere hizmet vermek için bu yıl gündüzleri de açık olan Veli Bar, kendine has çalma listesiyle kaliteli müziğini, enfes kahvesini ve barından en seçkin içecekleri misafirleri ile buluşturuyor.

Akşamları ise sahnenin yıldızları yerlerini alıyor. Veli Bar Sahnesi’nde Pazartesi, Salı, Perşembe ve Cuma Günleri Can & Ceyhun, Pazar akşamları Bahadır Aksoy (BATE), Çarşamba Onur Mete ve Kaan Öztürk ile Cumartesi akşamları da Pusula Gurubu ile yaz sezonunda hem tatilcileri, hem de Bodrum’da yaşayanları ağırlamaya devam ediyor.

Filiz Akın gibi daha nice Yeşilçam Artistlerinin “Haydi Gidelim Veli’ye” dedikleri günlerden bu günlere değişen tek şey müşteriler… İlk yıllarında gençtiler, büyüyüp evlendiler. Şimdilerde kiminin çocukları geliyor, kimin torunları onlardan selamlarla.

2 YORUMLAR

  1. Küçüklüğümde önemli anlardır benim için veli barda babamla ve diğer sanatçılarla birlikte geçen geceler.. hepsinin ruhu şad olsun..

  2. ilk 25 sene önce gitmiştim… Hadi gari, Yetti gari, Keztane gibi barlarında en cafcaflı olduğu zamanlarda… hiç unutmam arkadaşlarla tren gibi arka arkaya tutunup dans ederek Sokağa taşar küçük bir tur atıp tekrar Veli’ye girerdik… şimdi yaşlandım ama hala gidiyorum müzik her zaman güzel…nice nice daha uzun yıllar devam eder i inşallah..

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.