FAYDASI ÇOK, KİLO DA YAPMIYOR

FAYDASI ÇOK, KİLO DA YAPMIYOR

2153
0
PAYLAŞ

Yer fıstığı, enerji ve kalori bakımından zengin olmasıyla tanınır ancak onun için “Kalori çok ama şişmanlatmaz” derler. Vücuda sağladığı kalori, insan vücuduna kilo alımından çok enerji olarak döner. Bu konuda nadir yiyeceklerden birisidir.

Yaz kış demeden bulup yiyebileceğimiz bu fıstığın; çikolatası, pastası, kreması da mevcut. Ayrıca spor yapanların muhakkak yemesi gerekiyor.

Fıstık B6, B9 ve E vitaminlerinin yanında; niasin, riboflavin, thiamin gibi maddeleri ve sağlık açısından oldukça faydalı olan pantotenik adında bir asit içerir. Potasyum, manganez, bakır, kalsiyum, magnezyum, demir, selenyum, çinko ise fıstığın içerdiği minerallerin bazılarıdır.

Şimdi “Kilo alacağım” korkusunu bir kenara bırakıp gün içinde yer fıstığı yemeniz için güzel sebepleri sıralıyoruz.

Özellikle de kadınların: Kolon kanserine yakalanma riskini azaltır. 

Tabii ki bir yiyecek başlı başına kanserle savaşmaya, önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olmaz. Ancak önlem olarak tüketildiğinde uzun vadede insan vücuduna olumlu etkileri olur. Bir hafta içinde tüketeceğiniz sadece iki kaşık fıstık ezmesi, kolon kanserine yakalanma riskine olumlu oranda etki ederek azaltmaya yarımcı olabilir.

Çağımızın sorunu: Mide hastalıklarının önüne geçer
Yer fıstığı ve barındırdığı yağlar yüksek oranda polifenolik adı verilen asit grubunu içinde barındırır. Bu asitler vücuda zararlı olan nitro aminoların çoğalmasını azaltarak mide rahatsızlıklarının önüne geçer. Yer fıstığı da bu konuda doğal bir kaynaktır.

Çünkü en değerli organımız: Kalp kasılmalarını azaltır
Yukarıda bahsettiğimiz gibi fıstığın içerdiği bu polifenolik asitler, kalp sağlığı için de olumlu etkiler taşır.Bu asitlerin yanı sıra doymamış yağları da içeren fıstık; kalp hastalıklarını önler, kalp krizi riskini düşük oranda da olsa azaltır.

Özellikle 50 yaş üstü: Alzheimer’dan kurtarır
Fıstığın içindeki bunca vitamin ve faydalı yağlar tabii ki beynin fonksiyonlarını da koruyacaktır. Özellikle orta yaştaki insanların unutkanlığının önüne geçerek uzun vadede alzheimer hastalığına yakalanmalarından da korur.Her yaştaki hem de: Safra kesesi ağrılarını hafifletir
Safra kesesine bağlı ağrıların önüne geçmek için iki ya da üç tatlı kaşığı fıstık ezmesi tüketmeniz yeterlidir. Fıstık ezmesi tüketildiğinde yapısı nedeniyle bu bölgede taş oluşumunu engellediği gibi, safra kesesinin genel sağlığına da etki eder.

Anında etki: Kötü kolesterolü alaşağı eder
Fıstık bilinenin aksine kolesterol için de faydalıdır. İçerdiği yağlar vücuda son derece faydalı olup kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolün yükselmesini sağlar.

Başlı başına anti depresan: Depresyonu önler
Fıstık, triptafon adlı bir madde içermektedir. Triptafon ise düşük serotonin seviyesini yükselterek, depresyona neden olan etkileri ortadan kaldırmayı sağlar.

Anne adaylarının dikkatine: Düşük riskini azaltır

Bebek bekleyen anne adaylarının tüketeceği fıstık döllenmeye yardımcı olarak hamilelik öncesi ve sonrası kadın hastalıklarının önüne geçerek, hamilelerin de düşük riskini azaltır.

İlaca ne gerek var: Kan şekerini düzenler
Fıstığın içerdiği vitamin, yağ ve karbonhidratlar kan şekeri seviyesinin dengelenmesini sağlayarak kan şekerinin düşmesine bağlı hastalıkların önüne geçer.

 

 

Kaynak: Faydalı İçerik

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.