Gönenç’ten Büyüleyen fotoğraflar

Gönenç’ten Büyüleyen fotoğraflar

4117
0
PAYLAŞ

BODFAD üyesi Reyhan Bayındır Gönenç; OASİS Bodrum Toplantı Salonunda “Pastel Renkler Ülkesi” başlıklı bir fotoğraf gösterisi sundu… Gösteri sonunda eşi Oral Gönenç’e kendisine fotoğrafçılığı sevdirdiği için teşekkür eden Reyhan bayındır Gönenç, katılımcılarla sohbet havasında bir de söyleşi gerçekleştirdi…

Geçtiğimiz sene gittiği Portekiz’de 5 gün süren tatili boyunca çekilmiş 138 fotoğraf ile bir sunum yapan Reyhan Bayındır Gönenç, her karesi ile katılımcıların beğenisini topladı. Fotoğrafla 2005’ten bu yana ilgilenen Reyhan Bayındır Gönenç, Enis Umuler, Oral Gönenç ve Tufan Yakın’dan fotoğrafçılık dersleri aldı. 2010 yılından bu yana Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği (BODFAD) üyesi olan Gönenç, 2015 yılında, ikinci üniversite olarak AÖF Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünde ön lisans eğitimini tamamladı.

Radikal İki, Patika Edebiyat dergisi ve Bodrum Life’da gezi, gözlem, yaşam, kültür üzerine yazıları fotoğraflarıyla birlikte yayımlandı. Reyhan Bayındır Gönenç, Bodrum Gündem ve Apelasyon İnternet dergisinde yazı ve fotoğrafları yayımlanmaya devam ediyor.

BODFAD Başkanı Ünal Özfuçuçu, Reyhan Bayındır Gönenç'e Teşekkür belgesi verdi
BODFAD Başkanı Ünal Özfuçuçu, sanatçıya teşekkür belgesi verdi

Reyhan Bayındır Gönenç; gezi, fotoğraf, yazı ve yaşam üzerine yaptığı söylemde; “Gezmek, görmek… Fotoğraflamak ve yazmak… Bu sözcükler okuyunca bir sıra izlese de yaşarken pek böyle değil. Bazen öyle hissedersiniz ki ya yaşayacaksınız ya fotoğraflayacaksınız. Önceleri ilk kez gördüğüm bir kenti karış karış gezmek, sınırlarını adımlamak isterdim. Tüm müzelerini görmek, gezilmesi gereken yerler listesini tamamlamak, anılan yemeklerini mutlaka tatmak isterdim. Bir süre sonra kendime şunu sormaya başladım, gördüğüm bu ülke veya kente ilişkin aklımda ve ruhumda neler kaldı? Hani fotoğrafçılar bir sergiden, bir gösteriden sonra derler ya ‘hangi fotoğraf aklında kaldı?’ Tıpkı onun gibi… Bir yeri üç, beş günde tanımak olanaksız. Hoş, bazen insan yıllarca yaşadığı kenti bile tanımıyor, çünkü yaşamıyor. Yaşamadığını fark etmiyor bile… Bir geziden mutlu dönmek için gitmeden önce araştırmalar yapmış olsam da oradayken kendimi sokaklara bırakmayı, ayaklarım beni nereye götürürse oraya gitmeyi yani keşfetmeyi seviyorum. Tabi vazgeçilmezlerim de var: çarşı pazarlar, kafeler gibi… Ama artık yediklerimin fotoğrafını çekmez, anı fotoğrafı çektirmeyi de unutur oldum. Gezilerde en güzeli: Yaşamak!…” dedi. Gösteri Porto-Portekiz fotoğraflarından oluşmuş ve projelendirilmiş bir çalışma değil… Gösterim sonunda BODFAD başkanı tarafından Gönenç’e teşekkür belgesi verildi.

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.