SAVULUN! SÜSLÜ KADINLAR GELİYOR

SAVULUN! SÜSLÜ KADINLAR GELİYOR

2709
0
PAYLAŞ

Her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Gününde bisikletlerini süsleyerek, en şık kıyafetlerini giyen kadınlar, bu yıl da belediye meydanında bir araya gelerek geleneksel turlarını atacaklar.

Bodrum’da 2015 yılından bu yana her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Gününde bir araya gelerek, en şık kıyafetlerini giyerek, süslenen hatta bisikletlerini de süslyen kadın bisikletliler, Neyzen Tevik Caddesi’ni takiben Bodrum etrafını turlayarak, herkesin bisiklete binebildiğini, kadının her alanda var olduğunu vurgulamak için “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” organizasyonu düzenliyor.

Bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve kadınların günlük kıyafetleriyle bisiklete binebildiklerini göstermek amacıyla bu yıl da meydanda buluşacaklarını söyleyen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Bodrum Ayağı Organizatörü Burcu Gelegen, organizasyonu şu şekilde anlatıyor;

Burcu Gelegen

“Bisiklete herkesin binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek için her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Gününde kadınlar bisikletleri ile meydanlarda olmaya devam ediyor. Kadının görünürlüğü, kamusal alanda hakkını talep edebilmesinin anahtarıdır. Bisiklete binmek, kadınların toplumda görünür hale gelmesi ve özellikle şehirle etkileşime girmesinin tamamen yeni bir yoludur. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bisiklet sürmenin özgürleştirdiğini hatırlamak ve şehirlerde daha fazla kadının bisikletli ulaşımı seçmesini özendirmek için kadınlar tarafından kadınlar için gönüllülük esasında düzenlenen bir etkinliktir.

22 Eylül 2019 pazar günü, Bodrum’da 5. kez düzenlenecek olan Bodrum Süslü Kadınlar Bisiklet Turu için her yıl olduğu gibi saat 16:00 da Bodrum Belediyesi Atatürk Anıtı önünde toplanılmaya başlayacağız. Sesimizi ülkenin dört bir yanına duyuracak olan değerli basın mensubu arkadaşlarımıza 16:30 da Basın açıklaması yapılmasının ardından, 17:00’de Bisikletli sürüş ile Bodrum Marina yolundan Cafer paşa caddesi, Yeniköy ve Türkkuyusu mahallesi üzerinden Şehir merkezine gelerek son olarak başlangıç noktasına ulaşılacaktır. Tur sonunda muhteşem bir müzik dinletisi ile günü tamamlamış olacağız.”

 


Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Nedir?

Hikayesi

Bisiklete herkesin binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek için her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Gününde kadınlar bisikletleri ile meydanlarda olacak. Kadının görünürlüğü, kamusal alanda hakkını talep edebilmesinin anahtarıdır. Bisiklete binmek, kadınların toplumda görünür hale gelmesi ve özellikle şehirle etkileşime girmesinin tamamen yeni bir yoludur. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bisiklet sürmenin özgürleştirdiğini hatırlamak ve şehirlerde daha fazla kadının bisikletli ulaşımı seçmesini özendirmek için kadınlar tarafından kadınlar için gönüllülük esasında düzenlenen bir etkinliktir.

2013
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliği ilk kez 2013 yılında İzmir’de “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” ne dikkat çekmek için yapıldı. Bu etkinlik Sema Gür tarafından Facebook etkinliği olarak açıldı ve kulaktan kulağa dolaşarak bir çok kadına ulaştırıldı; bisiklet turuna tam 300 kadın katıldı. Kadınlar en güzel kıyafetlerini giyerek, bisikletlerini çiçeklerle ve kurdelelerle süsleyerek şehir merkezinde toplandı ve birlikte yavaş bir tempoda 3 km pedal çevirdikten sonra “şehirlerde egzoz kokusu yerine parfüm kokusu olsun” konulu basın açıklamasını yaptılar.

2014
2014’de ikinci defa düzenlenen etkinlik, yazılı medyada ve televizyon kanallarında paylaşıldıktan sonra daha fazla kişiye ulaştı ve katılımcı sayısı iki katına çıktı.

2015
Sema Gür ve Pınar Pinzuti, 2015 yılında 20 Eylül’de 10 kentte eş zamanlı olarak gönüllü kadınların katkıları ile organize ettiler. 3. kez yapılan tur yerli ve yabancı basında günlerce gündemde kaldı. İzmir, İstanbul, Ankara, Adana, Eskişehir, Marmaris, Bodrum.

2016
25 Eylül 2016’da 28 şehirde belediyelerinden uygun bisiklet politikaları hazırlayıp uygulamaya geçmesini isteyen binlerce kadın meydanları doldurdular.

2017
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 24 Eylül 2017 Pazar günü eş zamanlı olarak 50 şehirde yapıldı.

2018
23 Eylül 2018’de Türkiye dışında İtalya, Almanya ve İsviçre’de 70 şehirde yapılan etkinlik uluslararası bir Kadın Hareketi olarak AB Ulaşım Komisyonu tarafından tanındı.

2019
Yılında gittikçe büyüyen ekibimizle birlikte 112 şehir 14 ülkede eş zamanlı yapılacaktır.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Bodrum

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Bodrum’da nasıl başladı, nasıl gelişti?

İlk kez 2015 yılında İskele meydanında yaklaşık 50 kadınla başlayan turumuz basınla birlikte ses getirdi.

2016 yılında hem Bodrum’a renk katmak hem tarihi görselliğini öne çıkarmak için Bodrum Kale önünde toplanıldı. Beklenenden çok daha kalabalık olan 250 katılımcıyla birlikte çocuklar ve erkek bisiklet sever arkadaşlarımız eşlik etti.

2016 yılında basın bu etkinliğe daha çok ilgi gösterdi Rengarenk kıyafetler ve bisikletlerimizle Bodrum yollarına ayrı renk kattık.

2017 ve 2018 yılında Bodrum Belediye Önünde yaklaşık 100 kadın, erkek, çocuk toplandı. yine renkli geçen etkinliğimizde yakın çevremizden fotoğrafçılar bizimleydi. Bir arkadaşımız gönüllü olarak drone ile görsel şölene destek verdi. Sezonun devam ettiği ve havaların güzel olması tura ilginin artmasını sağlarken Bodrum belediyesinin bize tahsis ettiği ses sistemi ile müzik eşliğinde dans edip herkesin ilgisini çekmiş bulunmaktayız.

Trafik motorize ekipleri her yıl sürüşümüzün güvenli olmasını sağladı. Artık sadece kadınlar değil, çocukların ve erkeklerin her yıl katıldığı bu tur gittikçe basında öne çıkmaya başlamıştır.

4 yıldır gönüllü olarak sürdürmekte olduğum Bodrum Süslü kadınlar Bisiklet Turu Bodrum’un görsel güzelliklerini arttırmaktadır.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.