BODRUM’DA NEYZEN TEVFİK ANMA KONSERİ

BODRUM’DA NEYZEN TEVFİK ANMA KONSERİ

233
0
PAYLAŞ
Bodrum Belediyesi tarafından Neyzen Tevfik’i anma programları kapsamında Neyzen Tevfik Anma Konseri gerçekleşti.

Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği Neyzen Tevfik Anma Konseri Heredot Kültür Merkezi’nde müzikseverlere buluştu.
Sanat yönetmenliğini dünyaca ünlü Arp Sanatçısı Şirin Pancaroğlu’nun yaptığı Neyzen Tevfik Anma Konseri Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Neyzen Tevfik müzik topluluğu tarafından gerçekleştirilen konsere vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Konserde ‘’Neyzen Tevfik Müzik Topluluğu’’ olarak; Neyzen Şükrü Fırat, Rebabî Mehmet Refik Kaya, Udi Bülent Okan, Kanuni Savaş Özkök ve Tabla Sanatçısı Gürkan Özkan sahne aldı.

Şirin Pancaroğlu

Ayrıca Neyzen Tevfik’in Nihavend saz semaisinin yanı sıra Neyzen’in ‘’Geçer’’ şiirine Cinuçen Tanrıkorur’un yapmış olduğu beste, Bülent Okan tarafından seslendirildi. Savaş Özkök ise Neyzen’in ‘’Mukaddes Günah’’ şiirine yapmış olduğu bestesini icra etti.
Konserin ilk eseri, Şirin Pancaroğlu’na ait beste ‘’Küllerinden’’ ile dinleyiciler tarafından beğeniyle karşılandı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan arpist Şirin Pancaroğlu önümüzdeki aylarda Bodrum’u dünya neyzenlerinin başkenti yapma yolunda uluslararası bir müzik festivalini hayata geçirecekleri müjdesini de paylaştı. Pancaroğlu konuşmasında şunları söyledi;

“Neyzen Tevfik’in adını taşıyacak olan uluslararası festival boyunca Bodrum’un sokaklarında ney sesleri yankılanacak, müzik ve edebiyat workshopları düzenlenecek. Ayrıca yazar Şebnem Pişkin’in kaleme aldığı Kırık Ney adlı roman tiyatroya uyarlanarak sahnelenecek. Bu şekilde Bodrum’un değeri Neyzen Tevfik’in adı sanat ve kültür etkinlikleriyle yaşatılmaya devam edecek.”

Neyzen Şükrü Fırat ve Arpist Şirin Pancaroğlu tarafından Johann Sebastian Bach’ın ‘’Siciliano’’ eseri ney, arp ve tabla ile ilk defa icra edildi. Konuklar konserin son eseri olan, bestesi Şirin Pancaroğlu’na ait Neveser Sirto ‘’Günaydın’’ ile müziğe doydular.
Yaklaşık 2 saat süren konser büyük beğeni toplarken, yoğun alkışlarla son buldu.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.