BODRUM’DA TALANA “DUR” DEDİLER

BODRUM’DA TALANA “DUR” DEDİLER

3152
0
PAYLAŞ

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Bodrum Meclisi geçtiğimiz gün, Güzel Sanatlar Fakültesi caddesi üzerinde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına MUÇEP üyelerinin yanı sıra çeşitli STK üyelerinin de katıldığı basın açıklamasını platformun sözcüleri Güney Şirin ve Umay Karabaş dile getirdi.

Yaklaşık 40 kişinin katılımıyla gerçekleşen açıklamanın ilk bölümü Güney Şirin tarafından dile getirildi. Güney Şirin, yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a imar ve özelleştirme kararından vazgeçme çağrısı yaparak şunları söyledi;

“Binlerce yıllık tarihinde bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış tarihi ve doğal yapısıyla ülkemizin ve dünyanın gözde turizm merkezleri arasına yer alan Bodrum’un gelecek nesillere taşınması, ekonomimize milyonlarca dolarlık katkı sunan, binlerce insanımızın ekmek kapısı olmuş turizmin sürdürülebilir olması için YAPILAŞMAYA DEĞİL KORUNMAYA İHTİYACI VAR.

Kangren olmuş alt yapısı, su sorunu, işgal edilmiş sahilleri, kıyıda artan yapılaşma ve dolgular ile yok olmaya yüz tutmuş deniz ekosistemi gözde turizm merkezi Bodrumumuza yakışmamaktadır.

Güney Şirin

Ulusal ve uluslararası sermayenin sözde yatırım adı altında yapmış olduğu otel ve ultra lüks villalar ile artan yapılaşma baskısının üstüne, Korumakla yükümlü kurum ve kuruluşların almış olduğu kararlar biz Bodrum sevdalılarını derinden yaralamıştır. Cumhurbaşkanımız sayın R.Tayyip Erdoğan’a çağrı yapıyoruz. Bodrum’un doğal kalmış kamu alanları üzerinde almış olduğunuz İMAR ve ÖZELLEŞTİRME kararlarından vazgeçin.
Bodrum sadece bizlerin değil; Nesli tükenmekte olan Akdeniz Fokları, Caretta Carettalar ve tüm deniz canlıları ile kara canlılarının yaşam alanlarıdır. Bu nedenledir ki tüm canlılara karşı sorumluluğumuz bulunmaktadır.

Dor’lardan,Karyalılar, Megeralılar, Lelegler, Persler, Romalılar, Bizanslar ve Osmanlılardan beri doğal halini korumuş Bodrum’un yok edeni Türkiye Cumhuriyeti olmamalıdır. Bizler bu uğurda gereken tüm mücadeleyi vermeye hazırız. Sizleri de karşımızda değil yanımızda görmek istiyoruz. Ve sizleri daha geç olmadan Bodrum’un ölüm fermanı kararlarınızdan vazgeçmeye çağırıyoruz.

Yokuş başına geldiğinde Bodrum’u göreceksin,
Sanma ki geldiğin gibi gideceksin,
Senden öncekiler de böyleydiler,
Akıllarını Bodrum’da bırakıp gittiler.” Binlerce yıl sonra Bodrum’a gelenlerin Halikarnas Balıkçısı ile aynı düşüncede olması dileğiyle…

Umay Karabaş

MUÇEP Bodrum Şubesi sözcüsü Umay Karabaş ise açıklamasında Bodrum genelinde otoyol ve Rüzgar Elektrik Santrallerinin yapılmasının planlandığını bunun büyük bir talan olduğunu sözlerine ekleyerek şunları söyledi;

Bugün buradaki buluşmayı planlarken amacımız Özelleştirme İdaresi tarafından satışı yapılacak alana ve satışın kendisine dikkat çekmek ve karşı olduğumuzu bildirmekti. Çünkü burası bir önceki planda kentsel yeşil alan olarak belirlenmişken, şimdi konut, ticaret ve turizm amaçlı satılmak istenmekteydi.

Fakat son bir haftada ortaya çıkan gelişmelerle beraber Bodrum’un karşı karşıya olduğu yıkım öyle ölümcül bir hal aldı ki sadece Ortakent’ten bahsetmek olanaksızlaştı. Sizlere bir liste sunacağız:

  • 7 Ekim Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayınlanan kararla öğrendiğimiz Muğla’daki 32 jeotermal sondaj alanı ihalesinin 10 tanesi Bodrum’da. Bodrum’un toplam 17.400 hektarlık alanı sondaj bölgesi yapılmak istenmekte. Buna, geçen sene Şubat ayında Kesin Korunacak Hassas Alan ilan edilmiş Küdür Yarımadası da dahil. Valilik bugün yaptığı açıklamada, ruhsatların 2012 yılından beri var olduğunu, yeni bir alanın olmadığını söyledi. O dönem yapılmış yanlışları tekrarlamamak ve Muğla ilinin doğasını korumak buradaki yaşam açısından da turizm açısından da esas kabul edilmelidir.
  • 28 Eylül’de Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü sayfasından Yalıçiftlik Kargıcak’ta Lodos Enerji tarafından yapılması planlanan RES’leri öğrendik. Lodos Enerji’yi örneğin İzmir Karaburun’dan biliyoruz. Kargıcak’ta yapılmak istenen RES’lerin bir kısmı 1. derece doğal sit içinde olmakla beraber alan toplamda yaklaşık 1300 hektardır.
  • 29 Eylül’de Resmi Gazete’den yayınlanan kararla Gölköy için, haritaya baktığımızda adeta projesi hazır, adrese teslim diyebileceğimiz, doğal sit kararları açıklandı. Cennet koy ve Gölköy sulak alanının etrafı da yapılaşmaya açıldı.
  • 30 Eylül’de, daha önce ÇED Raporu halkın katılımı toplantısını yaptırmadığımız, Güvercinlik RES projesinin ÇED sürecinin, dolayısıyla projenin devam ettiğini öğrendik. Bu proje 3 kez durdurulmuştu ve iptal kararı vardı.
  • Torba civarından başlayıp İslamhaneleri’inden çıkacak, bağlantı yollarıyla Bodrum’un kalbini viyadükler ve tünellerle parçalayan “çevre yolu” projesi de gündemde. Toplamda 18 km’lik bir otoban projesi ile Bodrum’un dağları da yok olacak.
  • Bu, “çevre yolu”yla beraber yapılaşmaya açılacağı öngörülen alan 6000 hektar. Ortakent’te satışa çıkarılan 110 hektar için kampanyalar, eylemler düzenleyenler neden bu çevre yolu projesi ve 6000 hektar için sessiz kalmaktadır? Bu da ayrıca sorulması gereken bir sorudur.

Evimizi kaybediyoruz! Şakası yok, iş tam bu noktaya geldi! Hepimiz evimizi kaybediyoruz!

Bodrum yarımadası jeolojik olarak 20-30 milyon yaşındadır. 20 bin yıl önceki son buzul çağında canlı yaşamına sığınak olmuş Muğla’nın batı ucudur ve biyoçeşitliliği çok zengindir. 4000 yıl geriye giden bir arkeoloji kütüphanesidir. Dor’lardan, Karyalılar’dan, Lelegler’den, Persler’den, Romalılar’dan, Bizanslar’dan ve Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar ulaşmıştır. Bodrum’un bu özellikleriyle “gözde bir turizm” beldesi olması da tesadüf değildir. Fakat unutulmamalıdır ki ancak bu özellikleri korunabilirse bu “gözde turizm” beldesi niteliğini de devam ettirebilecektir.

Korumakla yükümlü kurum ve kuruluşların aldıkları kararlar Bodrum’a açıkça zarar vermektedir. Bodrum sadece bizim değildir. Onu kültürel ve doğal mirası ile paylaşıyoruz. Tüm canlılarıyla beraber yaşıyoruz. Korumak hepimizin sorumluluğu.

Dolayısıyla, bugüne kadar Bodrum’u korumak için emek vermiş herkesi; bu kararlar ve projeler karşısında mücadele veren; mücadele vermek isteyen herkesi Bodrum’u savunmaya çağrıyoruz. Bir Bodrum Savunması yaratmak ve hiç vakit kaybetmeden işe koyulmak zorundayız.

Evimizi kaybediyoruz! Geldiğimiz nokta açıkça budur.

7 Ekim 2020 tarihli resmi gazetede yayınlanarak ihale edilmesine karar verilen Jeotermal Arama veya İşletme Ruhsatları (Bodrum İlçe sınırları içindekiler)

Arama ruhsatı
1. Mazı 1450,19 hektar (ha)
2. Gökbel 2434,73 ha
3. Yalıkavak 2054,66 ha
4. Çamlık 1557,26 ha
5. Bodrum merkez 3621,83 ha
6. Kızılağaç 400 ha
7. Gündoğan Göl-“Türkbükü 2525,11 ha
8. Yalıkavak 491,63 ha
9. Yalıkavak 119,49 ha
İşletme ruhsatı
1. Dereköy-İslamhaneleri-Yahşi-Gürece 2744,7 ha

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.