EŞİ VE BENZERİ OLMAYAN TASARIM ÇANTALAR ÜRETİYORLAR

EŞİ VE BENZERİ OLMAYAN TASARIM ÇANTALAR ÜRETİYORLAR

2072
0
PAYLAŞ

 

 

Bodrum’a geldiği ilk yıllarda Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen bir keçe atölyesine katılarak, keçe işlemeyi öğrenen ve buna hayran kalan Reklamcı Özlem Ersoy ve tekstilci kardeşi Didem Ersoy, ürettikleri eşi ve benzeri olmayan çantalarla, kadınları özel ve güçlü hissettirecek tasarımlarla Bodrum’da üretip, dünyaya ulaşıyorlar.

Yaklaşık 8 sene önce Bodrum’a yerleşen eski mesleği reklamcılık olan Özlem Ersoy, yerleştiği yıl Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen Keçe kurslarına katılarak ilk kez keçenin ürün haline getirilmesi aşamalarını öğrenen, Özlem Ersoy, tekstil sektörüne yıllarını vermiş kardeşi Didem Ersoy ile hobisini profesyonelliğe taşıdı. Önceleri kendileri için ürettikleri çantaların tasarımları ve işçilikleri beğenilince her biri tek olarak üretilen el yapımı çantalarını tüm kadınların beğenisine sunarlar.

Katche Unique markası ile kendini özel ve daha güçlü hissetmek isteyen kadınların tercihi olarak ilgi gören ve üretimlerini bu kriterleri göz önüne alarak yapan Özlem ve Didem Ersoy kardeşlerin kısa hikâyesi böyle olsa da 8 yıllık birikimi birkaç satıra sığdırmak tabii ki mümkün olmuyor.

Gelin bir de Katche Unique’in başlangıçtan marka oluşuna kadar süren macerasını onlardan dinleyelim;

“Bodrum’a ilk geldiğimiz seneydi. Tam 8 yıl önce. Hayatımız yazın deniz güneş ile geçmiş, kendimizi spora ve doğaya adamıştık. Ancak ikimiz de üreten insanlardık. Birimiz İstanbul’da büyük ajansların reklam departmanlarında görev almış, diğerimiz de tekstil sektöründe yoğun bir tempoyla çalışma hayatına alışmış bireyler olarak, farklı bir şeyler daha yapmamız, üretmeye devam etmemiz gerektiğinin eksikliğini hissediyorduk. Her şey Bodrum Belediyesi’nin düzenlediği bir keçe kursuyla değişti bizim için. “

Özlem Ersoy, gittiği kursta öğrendiği keçe yapımı ile ilk ürettiği keçeleri çeşitli ürünler haline getirirken, keçeyi daha yakından tanıyıp, doğallığı, yumuşaklığı ve işlenebilir yapısıyla daha faydalı bir ürün haline getirip nasıl kullanabilirim derken kafasında oluşan çanta fikri ile ilk üretimlerini yapmaya başlamış.

“İlk çantamı üretmiş, gittiğim her yere keyifle ve gururla elimde taşıyarak gidiyordum. Daha sonra bir tane daha yaptım bir tane daha yaptım derken gören herkes, çantaları nereden aldığımı soruyordu. Didem ile bunu geliştirip daha farklı neler yapabiliriz derken, artık yazlık, kışlık, ihtiyaca yönelik çantalar üretmeye başladık. Ben spor giyinmeyi seven özgür ruhlu bir kadınım. Daha önceleri pek de dikkat etmediğim çanta tercihlerim, başka kadınlar tarafından da beğenilmeye başlamış olması sanırım Katche Unique olmamızın temellerini atmıştı.

Bizim en büyük hedefimiz, kullananların içlerini ısıtacak, onlara doğallığı ve doğayı hatırlatıp, yaşatacak ürünleri üretmekti. Hedef kitlemiz kadınlardı. Özellikle iş hayatında kendini sürekli güçlü ve özel hissetmek isteyen kadınlar. Keçeler şekilleniyor, işleniyor, her birine özel tasarımlar yapılıyor, sahipleriyle buluşuyor. Bu da bizi inanılmaz mutlu ediyor. Bu mutluluğumuzu logomuza da yansıttık. Logomuz Pozitifliği ve kadını bir araya getiriyor.”

Uzun yıllar uluslararası markaların Türkiye’de temsilciliğini yapan Didem Ersoy ile birlikte üretimlerini arttıran ve çeşitlendiren Katche Unique, her çantasından sadece bir tane üretiyor. İlk zamanlar üretimlerini sadece keçe ile sınırlayan Özlem ve Didem Ersoy, yazın sıcak günlerinde keçe çantaların taşımasının zor olduğunu fark ettiklerini anlatırken, yeni bir ürünü daha üretmelerinin şart olduğu hissi ile bu kez el örgüsü ve yine kadına özel, her biri sahibine özel çantaları üretmeye başladıklarını dile getiriyor.

“Keçe ile kışın inanılmaz sıcaklık veren içinizi ısıtan üzerindeki desenleriyle size doğayı getiren yazı hissettiren ve bu enerjiyi size yaşatan çantaları ürettik. Gelen talepler ve kendimize ürün çeşitliliği katmak için yazlık, baharlık el örgüsü çantalar üretmeye başladık. Çantaların tasarımlarının tek olması, her birini kendimizin üretmesi, ikimizin ortak fikirleri ve beğenilerinin tasarımlara yansımasından geliyor. Özlem ve ben malzemelerimizi önce masaya koyuyor, masadaki ürünleri nasıl bir çanta haline getireceğimiz ile ilgili fikirlerimizi birbirimize söylüyor ve ortak bir kararla üretmeye başlıyoruz. O nedenle her kadın sadece kendine özel bir çantaya sahip oluyor.

Biz, hiçbir zaman kendimizin takmayacağı bir çantayı üretmiyoruz. Tasarımlarda kendi beğenimiz her zaman ön planda. Özlem ve Ben bu konuda da, çantalarımızı alanlara yakışması konusunda da çok titiziz. Çantalar ve sahipleri birbirleriyle uyum içerisinde olmalı. O nedenle de çanta alan müşterilerimize gerekiyorsa fikrimizi söylemekten de kaçınmıyoruz. Ve hep daha mutlu bir müşteri profili ile ilerliyoruz.”

“Keyfimize ve ruh halimize göre çalışıyoruz.” Diyen Ersoy Kardeşlerde iş bölümü ise geçmiş iş deneyimlerine göre daha farklı şekilde ilerlemiş. Özlem Ersoy çantaların kreatif ve üretim aşamalarından sorumluyken, Didem Ersoy da tanıtım, reklam, finans ve pazarlanması ile ilgileniyor.

“Ben Didem’den onay almadan hiçbir işi tamamlamadım. O’nun fikirleri çok önemli. Benim kafamda soru işareti varsa, o’nun da aynı veya farklı soru işaretleri varsa her şey başa döner. O ana kadar yaptığım her şey yeni bir ürün halini alana kadar defalarca “sil baştan” diyerek yeniden başlayabilirim. Olmamış, yaşanmamış şeyler değil bunlar.

Keçe ve el örgüsünün yanı sıra, yağmur ve güneşin yıpratıcı etkisini de düşünerek, her türlü hava koşuluna direnç gösterebilen kumaşları da çantalarımızda kullanıyoruz. Herkesin özellikle dikkat ettiği birçok şeyi tasarlama ve üretim aşamasında düşünüyoruz. O nedenle ürünlerimiz bu kadar ilgi uyandırıyor sanırım. Çok özeniyoruz. Severek, keyif alarak tasarlıyoruz. El emeği, göz nuru ve kadın ruhunu barındırıyor tasarımlarımız.”

Özlem ve Didem Ersoy, Kişiye özel tasarımları sadece renk, model ve boyut gibi kriterler doğrultusunda özgün tasarımlarıyla ürettiklerini belirtiyorlar. Kendileri için çanta alan müşterilerinin yine kendileri veya yakınları için tekrar tekrar Katche Unique’i tercih etmelerinin kendilerini de mutlu ettiğini belirten Ersoy Kardeşler, ürünlerini https://www.instagram.com/katcheunique üzerinde sergilerken shopier.com/KatcheUnique çevrimiçi alışveriş sayfasından satışını gerçekleştirerek, tüm dünyaya ulaşıyorlar.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.