Lezzete Mizah katan nadide mekan “Leman Kültür”

Lezzete Mizah katan nadide mekan “Leman Kültür”

4113
0
PAYLAŞ

toygaBodrum Kumbahçe’de  uzun zamandır hizmet veren Leman Kültür Türkiye genelinde 20 şubeyle hizmet veren, farklı bir mekan. İstanbul’un gözde semtlerinden Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde farklı kültürlerin kesiştiği İmam Adnan Sokak içinde 90’lı yılların başında Leman Dergisinin temellerinin atıldığı bu mekan, bulundukları sokaktaki hareketlilikten esinlenerek, kendileri gibi mizahı seven okurlarına 1994 yılında kapılarını açınca, günümüze kadar ulaşan bir serüvenin de ilk adımlarını atmış. 95 yılında merhum sanatçı Tuncel Kurtiz’in de desteği ile 2 metre karelik bir platformda sanatı, okurlarıyla buluşturup, Mehmet Esen’in meddah gösterileri ile de mizaha doğru ilerleyen Leman Kültür, henüz kendi bünyelerinde bir çizer olan Cem Yılmaz’a bu platformu sağlamasıyla da mizah dünyasında bir fenomene zemin hazırlamış.

Hayatı hem ciddiye alıp, hem de mizah ile eleştiren bu mekan, gerek dekoruyla, gerek menüsüyle ve işletmede çalışanlarıyla, bizlere bildiğimiz mekanlardan farklı özellikler sunuyor. 2012 yılından bu yana Kumbahçe Sahilinde Cumhuriyet Caddesi 161 numarada 700 kişilik kapasitesi ile Bodrum’un en büyük mekanlarından biri olarak da karşımıza çıkıyor. 2015 yılı kasım ayında el değiştiren mekan, Fikriye Erdoğan’ın başarılı yönetimi ve Leman Kültür ruhuna yakışan değişimlerle adeta yeniden şahlandı.

Fikriye Taşoğlu Erdoğan
Fikriye Taşoğlu Erdoğan

Fikriye Hanım, işinin ehli, bir işletmeyi nasıl çekip çevireceğini bilen, personeli ve müşterileri ile çok samimi ve sıcak diyaloglar kuran bir yapıya sahip. Bunun dışındaki en önemli özelliği de girişimci bir ruha sahip olması. 16 yıldır ticaretle uğraşan Fikriye Hanım, Türkiye’nin ilk bayan Mezbahane sahibi. Kırıkkale’de mezbahaları olduğu gibi aynı zamanda et dağıtım şirketinin de sahibi. Leman Kültüre yakınlığı da aslında buradan geliyor. Uzun yıllardır, hem müşteri olarak, hem de Ankara’da bulunan Leman Kültürlerin hepsinin et tedarikçisi olarak bu kültürü yakından tanıyan Fikriye Erdoğan, kasım ayında devraldığı işletmenin her noktasına el atarak, eksiklikleri tespit ederek işe başlamış. Kış boyu her gece caz müzik ile müşterilerine hizmet veren Leman Kültür, baharın gelmesiyle birlikte Çarşamba, Cuma, Cumartesi akşamları, saksafon, gitar, yan flüt gibi romantik enstrümanların eşliğinde latin ezgilerine yer vermeye başlamış. Terasında eşsiz manzarası ve püfür püfür esen havasıyla, yazın en keyifli mekanlarından biri olmayı hedefleyen mekanda değişen yönetim ile birlikte dans geceleri de düzenlenmeye başlamış. Kısacası Fikriye Hanım, Leman Kültür Ruhunu yeniden tasarlayarak, Bodrum’un hizmetine sunmuş.

Fikriye Taşoğlu Erdoğan (2)Peki ya Leman Kültürün o mizah dolu menüsü nasıl? Tabii ki şaşırtıcı. Öncelikle söyleyeyim, menüde bulacağınız yemek isimleri bildiklerinizden farklı. Aperatif yiyecekler, salatalar, fast food ve ana yemeklerle dolu dolu bir menü ile insan ne yiyeceğini şaşırıyor. Dünya’nın mutfağını birkaç sayfaya sığdıran Leman Kültür’de önce yemek isimlerinden başlayarak, lezzetleri keşfetmeye başlayalım.

Öncelikle sabah kahvaltıları oldukça meşhur. Fikriye Hanımın deyişiyle “Yok Yok Kahvaltısı” menüdeki adıyla Kahvaltı karnavalı, özellikle Haftasonu keyfi düşleyenlerin gözdesi. “Ekmek Arası Çorba” Ekmek içinde servis edilen günün çorbası. Yemek öncesi çorba severlerin gözdesi. Salatalar ise tek başına bile doyurucu nitelikte.

Üzerinde et/tavuk ile sipariş verdiğiniz salatalarda bir porsiyon yani 160 grama kadar et/tavuk ile salatınızı birlikte yiyerek, hem gözünüzü hem karnınızı doyurabilirsiniz. “Saygın Hamburger” ile 160 gram hamburger köftesinin üzerinde bir dilim antrikot ve bıldırcın yumurtası ile servis ediliyor. Pizzalarda ise öne çıkan isim “Karışık Koalisyon”. Et ve tavuğun pizza hamuru üzerinde birlikte adeta hükümet kurdukları lezzetli bir pizza. Atıştırmalıklarda Kankalar sepeti içeceklerin yanında arkadaşlarıyla paylaşarak hayatına tat katmak isteyenlerin tercihi. Fikriye’nin Körili Tavuğu, Cızırdayan Köfte gibi cızırdayan lezzetler de en çok sipariş verilenlerden. Eğer iki kişi bir yemek paylaşmak isterseniz, “Ortaya Karışık” tam da istediğiniz yemek olarak masanıza gelecek. Tavuk But, Tavuk Göğüs, Deli Cevat Köftesi, Bezgin Bekir Köftesi, Sucuk, Sosis, sigara böreği, dana bifteği, derken dumanlar içerisinde büyük bir seremoni ile sofranıza servis ediliyor. Üstelik bu gövde gösterisi niteliğindeki iki kişilik yemeğinizi 55.75 TL’ye yiyorsunuz.

Kısacası, Leman Kültür, her yaş, her kültür, her zevke hitap eden, Bodrum’un en eğlenceli, en keyifli, en hesaplı mekanlarında ön sıralarda yer alıyor. Yeni yüzü, yeni sahibi ve yeni lezzetleri mutlaka ziyaret edin. Pişman olmayacaksınız.

leman kültür personel

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.