Bu heykeller Homeros’tan mesaj taşıyor

Bu heykeller Homeros’tan mesaj taşıyor

480
0
PAYLAŞ
Alaçatı’da yaşayan sanat üreten, heykeltraş Onur Çanka için umulmadık yontuların bile bir hikayesi mutlaka var.
Homeros okumalarının etkisi ile yolculuk ve denizi yorumladığı heykellerle Onur Çanka, Dibeklihan’daki yeni sergisinde izleyiciyi Odysseia destanının içine katıyor.
Pınar Pişkin:Onur heykeltraş olarak yaşadığın çevreleri kıyaslasan Balat, Çeşme, Bodrum ne görüyorsun, hoşuna giden, seni besleyen ve tahammül edemediğin neler var?
Onur Çanka: Balat, Çeşme, Bodrum esas olarak birbirleriyle mukayese edilemeyecek kadar farklı dinamiklere sahip. Dolayısıyla içerisinde yaşamak ve sanatçı olarak buralarda aktif üretimde olarak varlık göstermek de birbirinden çok farklı. Öncelikle kısa bir sürede değişen kent ve yaşam kültürü, sosyoekonomik ve sosyopolitik dengeler aktif alanda olan sanatçılar için çok zorlu şartlar oluşturdu. Birkaç sene öncesine bakıp bugün bu muhitleri karşılaştırmak mümkün olamıyor. Aynı şekilde bu muhitlerde gösterdiğimiz performanslar da hızla bu dengelere uyum sağlamak üzerine şekilleniyor. Ben kent kültürü formasyonuna sahip  bir sanatçı olarak, bu kültürden kopuk yaşadığım bunca süre içinde üretim alanında beslenme, ilham vs. eksiklikler hissediyorum. Çalışmalarım bugün insan odaklı yaklaşımla değil, daha romantik ve doğaya dönük ilerliyor.
Pınar Pişkin: Dibeklihan’daki serginin hikayesini anlatır mısın?
Dibeklihan’da gerçekleştirdiğimiz karma sergide bana ait olan parçaların hikayesi, uzun süredir üzerine çalıştığım Homeros okumaları ve bu okumaların sonucunda imgeleştirdiğim olaylar ve karakterlerle ilintili. Özellikle Odysseia destanından çıkardığım yolculuk ve deniz temalarını birbirine estetik olarak uzak durmayan figürler ile yorumladım. Destan hakkında genel geçer de olsa bir fikre ve bilgiye sahip izleyiler, heykeller ile kısa sürede bağ kurabiliyor. Bu daha derinden yakaladığımız bir iletişim şeklidir. Destandan ve bu mitlerden haberdar olmayan izleyiciler içinse ağaçtan yontulmuş, bağımsız geometrilere sahip, izlemesi keyifli birkaç deniz yaratığından ibaret.
Homeros okumalarından ilham alan Onur Çanka, yolculuk ve deniz temalı eserleri ile Dibeklihan’da
Heykel sanatçısı Onur Çanka’nın yolculuk ve deniz temalı eserleri Dibeklihan’da sergileniyor.
Pınar Pişkin: Ağaç ve ahşap dışında başka materyallerden de yararlanıyorsun, çalışırken materyale hangi aşamada karar veriyorsun? Mermer, cam, bronz, ahşap, ağaç heykeller dışında hangi materyallerle heykel yapılabilir, şaşırt bizi? Var mı öyle bir materyal?
Onur Çanka: Saydığınız ana malzemeler genel olarak geleneksel heykel disiplininde ana unsurlar. Bu materyaller ile çalışmak biz plastik sanatçılar için tarihsel misyonun ve kültürün aktarımında var oluşsal bir tamamlayıcı. Bütün bunların haricinde bugün tuvalet kağıtlarından ibaret bir kompozisyon kurabilir ve bunu enstalasyon haline getirebiliriz. Ben özellikle ağaç üzerinde bir tutku ile çalışıyorum. Bunun dışında boyut kazandırabileceğim her malzemeye de, gerçekleştirmek istediğim projeye odaklı olarak açığım. Belki sizi şaşırtabilecek bir örnek vereceksem sanırım bu buz olurdu. Buz yontmak ve buzdan heykeller yapmak benim için ayrı bir keyif. Zaman zaman büyük buz kütleleri ile de çalışıyorum.
Pınar Pişkin:Her eserin bir hikayesi var mı, eser ortaya çıktıktan sonra mı anlatıyor hikayesini?
Onur Çanka: Benim çalıştığım her parçanın bir hikayesi var. “sıradan bir çarşamba günü” bile ne kadar hikaye barındırıyorsa, en umulmadık yontularımın içinde en azından o sıradanlıkta bir hikaye muhakkak vardır.
Onur Çanka'nın yolculuk ve deniz temalı eserlerinde Odesa destanının izleri sürülüyor.
Homeros okumaları heykele dönüşürse
Pınar Pişkin: Türkiye’de ve dünyadan sana iyi gelen kendine yakın bulduğun ya da takip etmekten keyif aldığın isimler kimler?
Onur Çanka: Hem ülkede hem dünyada bugün güncel sanat yapan ve bana ilham veren çok fazla sanatçı var. Kimileri klasik üslup kimileri modern, kimileri ise tamamen dijital alandalar. Hayat disiplinini kendi sanat alanında sağlama başarısını gösteren her sanatçıdan ilham alıyorum.
Pınar Pişkin:Sırada hangi proje var bahseder misin?
Onur Çanka: Şu üzerinde çalıştığım farklı projeler var. Bunlar içindeki en önemlileri kamusal alan çalışmaları. Çeşme Belediyesi ile yürüttüğümüz cadde üzerindeki ömrünü tamamlamış ağaçların oldukları yerde heykele dönüşmesi ve bir anıt oluşturması, bunun gün be gün halkın önünde şekillenmesi önümdeki en değerli projelerden biri. Yine Çeşme’de deniz canlılarının yaşamını dengelemeye ve dalış turizmini desteklemeye  yönelik başka bir proje ile de ilgileniyorum. 12 Ekim’de İstanbul’da Barın Han’da gerçekleştireceğimiz “Rüya Beni’ne Uyanış” isimli grup sergimiz de yakın dönem gündemimdeki başka keyifli bir proje. İzleyicileri bu tarihlerde deneyim alanına beklerim.
Hakikaten çok esaslı projeler Onur, merakla bekleyeceğiz.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.